Wcześniak – co warto wiedzieć?

W Polsce każdego roku rodzi się coraz więcej wcześniaków, czyli noworodków, które przyszły na świat przed 37 tygodniem ciąży. W niektórych przypadkach można mówić o skrajnych wcześniakach, które urodziły się zdecydowanie za wcześnie. Warto zaznaczyć, że szanse na przeżycie mają dzieci, które przyszły na świat po 23 tygodniu ciąży. Z roku na rok ich przeżywalność znacznie wzrasta. Rodzice mają wiele obaw związanych z narodzinami wcześniaków. Dobrze wiedzieć jaką pielęgnację należy podjąć i o czym pamiętać w pierwszych tygodniach życia wcześniaka.

Poród przedwczesny – przyczyny

W pierwszej kolejności warto określić jakie mogą być przyczyny przedwczesnego porodu. Cześć z nich jest zależna od matki, a na część nie ma ona wpływu. Głównymi czynnikami, które mogą wpłynąć na za szybki poród jest styl życia ciężarnej. Zbyt ciężka praca, życie w ciągłym stresie, podejmowanie sporego wysiłku fizycznego, różne używki, otyłość, niewłaściwe odżywianie mogą być bardzo niebezpiecznie zarówno dla matki jak i rozwijającego się płodu. Przedwczesny poród może mieć także związek z wiekiem ciężarnej. W grupie szczególnego ryzyka są osoby przed 17. rokiem życia i po ukończeniu 35. roku życia. Jeżeli chodzi o czynniki, które są niezależne od sposobu życia ciężarnej, warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkie zakażenia, choroby przebyte w trakcie ciąży, wrodzone wady budowy narządów rodnych, czy obciążenie genetyczne. Dla kobiety w ciąży szczególnie niebezpieczne są: choroby serca i układu krążenia, choroby tarczycy, cukrzyca, gruźlica, problemy z nerkami, zaburzenia hormonów, choroby zakaźne, które wiążą się z wystąpieniem wysokiej gorączki itd. Poród przed wczesny ma także często miejsce w przypadku ciąży mnogiej.

Wcześniak – bądźcie czujni

O wcześniaka trzeba zadbać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim trzeba zachować wyjątkową czujność. Odporność malucha jest słabsza, dlatego warto ograniczyć ilość gości, którzy go odwiedzają w pierwszych miesiącach życia. Warto także pamiętać o regularnym i dokładnym myciu rąk. Wcześniaki należy układać w łóżeczku z główką wyżej niż reszta ciała. Powinny one spać na plecach. Przestrzegania takich ogólnych zaleceń pozwala na uniknięcie wielu zagrożeń jak np. śmierć łóżeczkowa. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w monitor oddechu.

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

W pierwszych miesiącach życia dzieci rozwijają się najszybciej. W pierwszym tygodniu maluch przez większość czasu śpi, warto podkreślić, że bardzo dobrze słyszy, coraz lepiej ssie pieść, płacze, kiedy chce zwrócić na siebie uwagę. W drugim tygodniu życia przede wszystkim powoli znikają wszelkie ślady poporodowe. Maluszek rozpoznaje już twarz swojej mamy i reaguje na jej głos. W kolejnym tygodniu maluch przyzwyczaja się do życia życia poza brzuchem mamy. Staje się on coraz bardziej aktywny i ruchliwy. Ponadto poprawia się także jego wzrok. Następnie maluszek potrafi już skupić wzrok na twarzy osoby, która do niego mówi. Powoli odkrywa swoje ciało, a także reaguje na mocne dźwięki. Miesięczne dziecko potrafi rozpoznaje także przedmioty, które już wcześniej widział.

Podobne wpisy