Kolonie dla dzieci – powracający trend czy może już przeżytek?

Obozy dla dzieci jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością. W czasach PRL powstały nawet specjalne ośrodki kolonijne w miejscowościach nadmorskich i w górach. Dzieci w utęsknieniem czekały na lato wiedząc, że wraz z porą wakacyjną pojadą na kolonie. Ostatnimi czasy obozy dla dzieci znów stają się modne, ale wyglądają one zupełnie inaczej, niż kiedyś.

Obozy dla dzieci – dlaczego warto?

Na koloniach dziecko przede wszystkim integruje się z rówieśnikami, spędzając z nimi całe dnie. To doskonała lekcja życia dla naszych pociech – uczą się radzić sobie bez mamy i taty. Co więcej, bardzo często całkiem nieźle sobie radzą bez rodziców u boku! Coraz częściej kolonie przestają być zwykłym wyjazdem nad morze, w góry czy pod namioty, a mają na celu zdobycie przez dziecko nowych umiejętności. Stąd popularne są obozy językowe, na których dzieci uczą się języka obcego od obcokrajowców, obozy żeglarskie, taneczne, a nawet archeologiczne. Program jest odpowiednio dostosowany nie tylko do zainteresowań, ale także do wieku uczestników – konkretna oferta kierowana jest do określonej grupy wiekowej, wszak inne potrzeby mają siedmiolatki, a inne dziesięciolatki. 

Kolonie dla dzieci – jak się przygotować?

Przygotowania dziecka do kolonii zacznijmy od ustalenia z nim, na jaki rodzaj wypoczynku chciałby pojechać i na jak długo. Nie wszystkie dzieci są gotowe opuścić rodzinny dom od razu na dwa tygodnie, inne nie wyobrażają sobie obozu krótszego niż czternaście dni. Dziecko musi dokładnie na jak długo i dokąd jedzie oraz co będzie w tym czasie robić. Najtrudniejszą rzeczą jest wyposażenie dziecka we wszystkie potrzebne ubrania i sprzęty. Organizatorzy kolonii zwykle udostępniają rodzicom listę rzeczy, jakie dziecko musi ze sobą zabrać. Poza ubraniami i kosmetykami należy pamiętać o lekach, jakie przyjmuje dziecko. Ponadto należy poinformować opiekunów o wszystkich chorobach przewlekłych i alergiach. Przed wyjazdem musimy ustalić z dzieckiem częstotliwość kontaktów. Oczywiście przygotujmy się na to, że dziecko może chcieć dzwonić do nas częściej, jednak w przypadku niektórych pociech konieczne jest ustalenie pewnego minimum – w innym przypadku w gąszczu zabaw nie znajdą dla nas czasu.

Obozy dla dzieci – cena

Planując wakacje dla swojego dziecka weźmy pod uwagę cenę, jaką będzie trzeba zapłacić za obóz. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża i zależy przede wszystkim od tego, na jak długo dziecko jedzie. Najdroższe są obozy trzytygodniowe, najtańsze tygodniowe. Ze wzrostem ceny musimy liczyć się  również w momencie, gdy chcemy wysłać dziecko na obóz zagraniczny. Ponadto wszelkie kolonie tematyczne będą kosztowały znacznie więcej, niż te zwykłe. Niektórzy organizatorzy oferują kolonie od 500 zł – w szczególności szkoły i placówki oświatowe. W specjalistycznych klubach sportowych czy szkołach językowych za wypoczynek dziecka będzie trzeba zapłacić około 2000 zł. Czasami miasta lub zakłady pracy dofinansowują kolonie dla dzieci, zatem warto dowiedzieć się, czy nie przysługuje nam dopłata. 

Podobne wpisy