Technika aktywnego słuchania w relacjach z dzieckiem

Jeżeli chcę, by mój klient zdecydował się na współpracę, to mniej lub bardziej instynktownie zaczynam się inaczej zachowywać – szukam kontaktu wzrokowego, dużo przytakuję, zadaję pytania, a nawet mimowolnie zaczynam naśladować jego ruchy. Wszystko to robię po to, aby dopasować się do mojego rozmówcy by ten czuł się przeze mnie słuchany, rozumiany i doceniany. Dokładnie tego samego oczekują od nas nasze dzieci i w kontaktach z nimi możemy z powodzeniem stosować te same techniki.

Aktywne słuchanie – definicja

Aktywne słuchanie nie polega tylko na słuchaniu, w przeciwnym wypadku nie byłoby aktywne, tylko bierne. Aktywne słuchanie to skupianie się na tym co mówi rozmówca, zadawanie pytań, próba wczucia się w niego i wyobrażenia sobie jakie jest jego spojrzenie na omawianą sytuację.

Skuteczna komunikacja z dzieckiem to podstawa

Każdy z nas chce, by jego dziecko wyrosło na pewnego siebie człowieka, który czuje się doceniony i wartościowy. Aby tak się stało, dziecko musi czuć, że jego zdanie jest ważne i rodzice słuchają tego, co ma do powiedzenia. Docenione i słuchane dziecko będzie darzyło swojego rodzica szacunkiem, chętniej stosowało się do jego rad i poleceń, będzie przestrzegało zasad, a przede wszystkim miało pewność, że może przyjść z każdym problemem i zostanie wysłuchane. Żeby sprostać oczekiwaniom naszych dzieci warto zapoznać się z technikami aktywnego słuchania.

Jakie są techniki aktywnego słuchania?

Kontakt wzrokowy na poziomie dziecka

Wasze dzieci poczują się o wiele bardziej zrozumiane i słuchane, gdy wasze oczy będą na jednym poziomie podczas rozmowy. Wówczas na chwilę znika naturalna hierarchia duży rodzic – małe dziecko i stajecie się partnerami. W dodatku gdy kucniecie i zobaczycie świat z perspektywy swojej pociechy, to będzie wam łatwiej wczuć się w jej problemy i przemyślenia.

Postaw się w sytuacji dziecka

Kluczem do owocnego przebiegu rozmów jest empatia. Wyżej napisałam, że w zrozumieniu dziecka pomoże wam przykucnięcie do niego, ponieważ wtedy znajdujecie się na jednym poziomie. Gdy postawicie się w jego sytuacji, ułatwicie sobie próby zrozumienia malucha. I macie nad nim pewną przewagę – dziecko jeszcze nie umie rozpoznawać i opanowywać swoich emocji, a wy tak. Spróbujcie spojrzeć na problem z perspektywy dziecka, ale z umiejętnością panowania nad emocjami dorosłego. To pozwoli wam zrozumieć jakie uczucia nim targają i jak z nim rozmawiać.

Zadawaj pytania

Aby zachęcić dziecko do swobodnej rozmowy oraz okazać mu swoje zainteresowanie i wsparcie, zadawaj pytania. „To bardzo ciekawe, możesz powiedzieć o tym więcej?”, „Chyba rozumiem co chcesz powiedzieć, opowiesz mi o tym coś jeszcze?”. Poprzez zadawanie odpowiednich pytań rodzic może poprowadzić rozmowę tak, aby dziecko mogło samodzielnie dojść do rozwiązania swojego problemu.

Słuchaj i kochaj

Jeżeli wymienione wyżej techniki mają być skuteczne, ty jako rodzic też musisz się postarać. Słuchaj uważnie co twoje dziecko ma do powiedzenia. Jeśli w tym momencie nie masz czasu, to mu o tym powiedz i obiecaj powrót do rozmowy. Bądź szczera i prawdziwa – w końcu to twoje dziecko i naprawdę chcesz mu pomóc. Akceptuj jego uczucia i punkt widzenia. Nie zawsze będą się zgadzały z twoimi oczekiwaniami i musisz dać dziecku do zrozumienia, że zawsze ma twoje wsparcie i miłość, niezależnie od tego jakie będą jego przemyślenia na dany temat.

Podobne wpisy