Angina u dziecka

Angina to gwałtowna choroba, która niesie ze sobą znaczne pogorszenie samopoczucia u chorego dziecka. Najczęściej dotyka pacjentów między 4 a 7 rokiem życia, wywołując gorączkę oraz silny ból gardła. Zależnie od przyczyny powodującej schorzenie, podlega ona leczeniu antybiotykami lub łagodniejszymi środkami doraźnymi. W czasie anginy warto także wspomagać organizm dziecka domowymi metodami, które ułatwią powrót do zdrowia.

Angina ropna – objawy i przyczyny

Angina ropna to choroba wywołana paciorkowcami hemolizującymi z grupy A. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową w czasie kontaktu z osobą chorą lub jej wydzielinami, pozostałymi na klamkach, stołach czy zabawkach. Schorzenie to dotyka najczęściej dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli, rozwijając się w szczególności w okresie jesiennym, zimowym i wiosennym. Wśród charakterystycznych objawów anginy ropnej u dzieci należy wymienić wysoką gorączkę do 40 stopni Celsjusza oraz silny ból gardła uniemożliwiający przełykanie. Dodatkowo wystąpić może znaczny obrzęk migdałków utrudniający oddychanie, bóle głowy i okolic uszu, utrata apetytu oraz ogólne osłabienie organizmu.

Zapalenie gardła u dziecka – co zrobić?

Zapalenie gardła u dziecka to dolegliwość, która może, ale nie musi oznaczać konieczności wizyty lekarskiej i przyjmowania antybiotyków. Decyzję o konsultacji ze specjalistą warto podjąć, biorąc pod uwagę występujące objawy. Jeżeli dziecko jest w ogólnym dobrym stanie, nie ma wysokiej gorączki czy uporczywego kaszlu, zazwyczaj wystarczy wypoczynek w domu, połączony z podawaniem ogólnodostępnych środków łagodzących przebieg infekcji. W momencie, gdy temperatura niebezpiecznie wzrasta, dziecko jest apatyczne, a objawy nasilone, wskazane jest jak najszybsze udanie się do specjalisty, wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz kuracja w warunkach domowych.

Angina – antybiotyk to jedyne wyjście?

Choć angina jest schorzeniem, które może wywołać objawy o znacznym stopniu nasilenia, jej leczenie nie zawsze łączy się z przyjmowaniem antybiotyków. Decyzję o zastosowaniu tego typu leków zawsze podejmuje lekarz, oceniając przyczynę choroby ze względu na występujące objawy. Jeżeli angina ma podłoże wirusowe, wprowadzenie antybiotykoterapii jest nieuzasadnione, gdyż leki te nie ograniczają namnażania się wirusów. W sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie anginy ropnej wywołanej paciorkowcami, specjaliści zazwyczaj decydują się na zapisanie choremu odpowiednio dobranego antybiotyku.

Oprócz leków antybakteryjnych i przeciwwirusowych, dzieci z anginą mogą stosować także preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz pastylki, aerozole i płyny do płukania gardła, które odkażą jamę ustną i złagodzą ból. Warto sięgnąć także po produkty podnoszące odporność, które wzmocnią organizm i ułatwią walkę z chorobą.

Angina – domowe sposoby

Jeżeli dziecko choruje na anginę, warto wypróbować domowe sposoby, które w naturalny sposób wesprą organizm w walce z chorobą, pozytywnie wpływając na funkcjonowanie systemu immunologicznego i samopoczucie dziecka. Wśród naturalnych środków przydatnych w czasie anginy należy wymienić sok z malin dodawany do wody lub herbaty oraz picie ciepłego mleka z miodem i masłem. Skuteczne działanie wykazuje również sok z pokrojonej cebuli, wymieszanej z cukrem lub miodem. Dzieci, które umieją płukać gardło, mogą stosować płukanki z sody oczyszczonej, szałwii lub rumianku.

Podobne wpisy