Pomysł na prezent na Dzień Ojca – ściąga przed świętem taty

Pewnie, że o tacie – tak samo, jak o mamie – trzeba pamiętać każdego dnia, a nie tylko od święta, ale właśnie Dzień Ojca jest okazją do tego, aby szczególnie mu tę miłość okazać.

Więzi rodzinne mają głos. 80 procent Polaków twierdzi, że z tatą łączy ich silna więź. Tak wynika z ankiety Centrum Badania Opinii Społecznej. Jasne, że na co dzień trzeba utrzymywać dobre kontakty i pielęgnować uczucia. Nadchodzi jednak szczególny dzień, kiedy tacie trzeba podziękować za wszystko, co dla nas robi. To Dzień Ojca – podobnie, jak Dzień Matki, jedno z najsympatyczniejszych świąt.

Dzień Ojca – historia powstania, tradycje

Dzień Ojca ma amerykańskie korzenie. W Stanach Zjednoczonych, na przełomie XIX i XX wieku, żył William Smart, weteran wojny secesyjnej. Poszperałam o nim w internecie. Po śmierci żony, sam wychowywał córkę oraz 5 synów. Najstarsza była właśnie córka, Sonory Smart Dodd. Dziewczynka pomyślała sobie, że skoro jest obchodzony Dzień Matki, to powinno się, analogicznie, świętować Dzień Ojca. Po raz pierwszy celebrowano go w 1910 roku, w Spokane, miasteczku, w którym żyła rodzina państwa Smart. Z roku na rok przybywało osób, obchodzących święto taty. Wreszcie w 1972 roku prezydent Richard Nixon ustanowił Dzień Ojca jako oficjalne święto. W Polsce data święta jest stała: 23 czerwca.

Własnoręczne prezenty na dzień ojca – pomysły

Można kupić gotowy upominek dla taty, ale moim zdaniem te, zrobione własnoręcznie, są o niebo lepsze. Nie chodzi przecież o to, żeby prezent był drogi, lecz o to, aby był od serca. Laurka i samodzielnie wykonany portret rodziciela biją rekordy popularności, ale nie tylko je można wręczyć. Niekonwencjonalny obrazek to odbicie pomalowanych farbą dłoni i stóp dziecka na białej kartce bloku technicznego. Nawet kilkumiesięczny maluch może go przygotować z pomocą mamy. Inna opcja to odcisk dłoni i stópek w masie plastycznej. Równie dobrze można wyciąć z gazety cztery litery, tzn. dwa razy “T” i dwa razy “A”, nakleić je na białą kartkę i oprawić. Kolejny pomysł podsuwam choćby dzieciom w wieku szkolnym. Karton od butów i wieko należy obkleić kolorowym papierem. Będzie, jak znalazł, nietypowa skrzynka na ojcowskie narzędzia. Przyda się też sucha, pozbawiona listków gałąź. Warto taką owinąć krepą, wełnianą nitką albo pomalować farbami, ewentualnie ozdobić lakierem do paznokci. Jeśli tata jest piwoszem, do gustu przypadnie mu piwna ramka na zdjęcia. To znaczy zwyczajna, ale na krawędziach z kapslami od butelek po piwie.

Prezent dla teścia

Uwaga, uwaga, dorosłe dzieciaki! Przypominam: 23 czerwca odwiedzamy naszych ojców, ale czasem jakoś nie po drodze nam do teściów. Teść to przecież nasz drugi tato. Jeżeli jest zapalonym działkowcem, synowa (niekoniecznie zawodowa krawcowa) może uszyć prostą, białą torbę zakupową, a na jej frontowej części stworzyć napis w stylu “Działka – mój raj na ziemi”. Łatwo przygotować papierowy lub materiałowy proporczyk kibica-emeryta (koniecznie z doszytymi frędzlami, jak tymi od zasłon), podkładkę pod kubek z korka z wyciętym imieniem teścia albo drewnianą, ewentualnie tekturową tablicę z haczykami, na których zawisną klucze ojca-właściciela. Strzykawka, o dziwo, też może się dobrze kojarzyć. Choćby ta, przyklejona do kartki bloku technicznego i opatrzona napisem “Zastrzyk gotówki nie tylko od święta”. Nie tylko od Dnia Ojca, ma się rozumieć. 

Podobne wpisy