Szybkie muffinki – przepis na wspólne pieczenie

Ludzi łączy jedzenie. Wszak wszystkie święta i uroczystości wieńczymy wspólnym posiłkiem. Najbardziej jednak łączy ich wspólne przygotowywanie. Czas na wspólnotę gotowania nigdy nie jest czasem straconym i pozostaje w pamięci na zawsze. Wszak z dzieciństwa najlepiej pamiętamy smaki i zapachy kuchni – babcinego rosołu, młodych kartofelków z koperkiem lub pieczonej szarlotki przez mamę. Tylko pozornie wydaje się, że gotowanie z dzieckiem to strata czasu, ponieważ samodzielnie zrobi się to szybciej i lepiej. Wartości dodane z kuchennej pracy zespołowej są nie do przecenienia, a szczególnie ważny dla naszych dzieci.

Dlaczego wspólny czas w kuchni z dzieckiem jest tak ważny?

Kilka powodów, dla których gotowanie bez dziecka jest czasem straconym.

1. Przebywanie razem.

Najczęściej nie mamy czasu na rozmowę, na zabawę i na spacer. Zaproszenie dziecka do kuchni to możliwość wielu form spędzenia czasu razem. Podstawowym zyskiem wspólnego gotowania są właśnie te najważniejsze słowa: “razem”, “my”, “nasze”.

2. Rozmowa zawsze potrzebna.

Przy gotowaniu można sobie porozmawiać. Podpytać o kolegów i koleżanki, o to, co się lubi a czego nie. Dziecko ma szansę mieć rodzica dla siebie, a my okazję do obserwacji dziecka przy innych zadaniach, niż te wykonywane codziennie.

3. Liczenie miarek, wag, ilości i objętości.

Gotowanie to matematyka i fizyka oraz świetna okazja do nauki. Dzieci uwielbiają zabawy w dosypywanie, dolewanie i mieszanie. W kuchni mogą to robić w konkretnym celu, ucząc się jednocześnie, że ważna jest ilość, waga i objętość produktów, a szklanka mąki nie waży tyle samo, co szklanka płatków owsianych. Dziecko sumiennie odmierzy odpowiednie ilości potrzebnych produktów, zadając jednocześnie tysiąc różnych pytań.

4. Wszystkie zmysły na pokład!

Dotyk, smak, węch, wzrok a nawet słuch. Wszystkie zmysły są zaangażowane w proces gotowania. Nie ma drugiej takiej zabawy, która angażowałaby jednocześnie tyle zmysłów na raz. Dodatkowo, ćwiczona jest też umiejętność koordynacji ruchów – wszak wsypać mąkę do miski, a dodatkowo wymieszać ją z cukrem i mlekiem lub odmierzoną ilością wody to też umiejętność wymagająca precyzji i uważnego ruchu rączek.

5. Poczucie bycie potrzebnym.

Współudział nie tylko buduje dobre relacje. Dziecko czuje się ważne. Karmienie to wyraz miłości, jeżeli nasz maluch ma możliwość uczestniczenia w tym procesie, to rośnie w nim poczucie bycia ważnym, sprawczym członkiem rodziny. Ta sprawność jest bardzo ważna dla dziecka.

Proste dania – świetna zabawa

Od czego zacząć? Od najprostszych rzeczy. Zbyt trudne, pracochłonne i czasochłonne potrawy z pewnością zamiast zachęcić – zniechęcą dziecko nie tylko do wspólnego gotowania, ale też do gotowania w ogóle. Najlepiej będzie, kiedy na początek zrobimy danie, które jest smaczne, proste w wykonaniu i zawsze się udaje. Gwarantuję, że to pierwsze stanie się popisowym daniem familijnym na długie lata.

Muffinki kakaowe – przepis

Muffinki dzieci uwielbiają. Receptura jest prosta, a ilość składników łatwa do policzenia i odmierzenia nawet dla 3 latka (przy niewielkiej pomocy rodzica).

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • szklanka jogurtu lub kefiru
  • pół szklanki cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 3 łyżeczki kakao
  • pół szklanki oleju

Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać w misce (nie trzeba tego robić zbyt dokładnie). Nagrzać w międzyczasie piekarnik do 175 stopni. Wymieszane ciasto przełożyć łyżką do papilotek na ok 3/4 wysokości i piec ok 20 minut. Sprawdzić patyczkiem, czy jest upieczone i po wyjęciu z piekarnika – wystudzić. Dziecko będzie zachwycone wlewaniem, wsypywaniem, mieszaniem, a także wkładaniem ciasta do papilotek. Z pewnością będzie dumne ze swojego dzieła i namawiać na częściej.

Podobne wpisy