Karmienie piersią dla wielu osób nie należy do ulubionych czynności. Ale z drugiej strony, dziecko czasami się za bardzo przyzwyczaja do takiego odżywiania, i nie mamy jak tego przerwać. Warto trochę o tym poczytać, bo choć ten problem może brzmieć trywialnie, to jest bardzo poważny.
Spis treści
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Sama zastanawiałam się nad tym pytaniem w trakcie macierzyństwa. Piersi mnie bardzo bolały, pojawiały się z czasem rany, a jednocześnie okropnie bałam się sytuacji, w której moje dziecko byłoby zbyt długo uzależnione od takiego sposobu odżywiania. Podchodziłam do tej decyzji jak pies do jeża, ale w końcu musiał nadejść moment, w którym potomstwo zacznie długą drogę do usamodzielnienia się.
To proces emocjonalnie skomplikowany, i na pewno zastanawiacie się – kiedy jest na to właściwy moment? Często myślimy o dziecku i tym, że nie poradzi sobie bez nas. Ale sprawa dotyczy też sytuacji odwrotnej, czyli tego, jak my poradzimy sobie bez niego? Rozłąka dotyczy przecież obu stron, i wydaje mi się, że często o tym zapominamy.
Na te dylematy odpowiedzi zero-jedynkowej niestety nie otrzymacie, bo jest to sprawa mocno indywidualna. Główna kwestia to to, jak dziecko reaguje na zmianę.
Jak zatrzymać laktację?
Podstawą są tu zimne okłady, ale tez odciąganie mleka. Trzeba przy tym znaleźć balans. Z jednej strony chcemy zadbać o to, by piersi nie były kompletnie pełne (będzie to źródłem bólu). Ale jednocześnie, to w pustych piersiach wzrasta produkcja mleka. Musimy więc znaleźć złoty środek pomiędzy tym, by piersi nie były przepełnione, ale też by nie było w nich zupełnie nic.
Rozszerzenie diety niemowlaka – krok po kroku
Musimy mieć na uwadze podstawową kwestię związaną z karmieniem dziecka – po roku nasze mleko nie jest już tak odżywcze, jak było na początku. Może ono stanowić suplementację diety, jednak nie myślcie o nim jako głównym źródle pożywienia dla potomka. To dobre źródło przeciwciał, choć dietę trzeba z czasem coraz bardziej wzbogacać o inne składniki.
Jeśli chodzi o samo odstawianie, to również szkoły są różne, jedne mamy stawiają na odcięcie dziecka z dnia na dzień, a inne stawiają na stopniową zmianę. To drugie rozwiązanie jest bardziej zrównoważone i muszę je wam zarekomendować jako rozsądniejsze. Nie wywołuje przy tym aż tak wielkich emocji, i pomaga nam w przyzwyczajaniu dziecka do nowego sposobu odżywiania.
Co to jest syndrom odstawienia?
Odstawienie to właśnie ten trudny emocjonalnie moment odstawiania dziecka od piersi. Nie mówi się za często o tym problemie, a jest on przecież tak niesamowicie powszechnym. Smutek, żal, czy tęsknota za dzieckiem to absolutnie zrozumiałe zjawiska. Ważne, by ich przed sobą nie ukrywać, nie tłumić. Dobrze też omówić to z bliskimi, i pamiętać, że to naturalna kolej rzeczy. Dziecko dalej będzie nas kochało, ale po prostu będzie już na innym etapie dojrzewania – a takich będzie jeszcze mnóstwo. Jako rodzice musimy być z tym pogodzone, bo nasze córki i synowie będą uciekać z gniazda stopniowo. A sprzeciwianie się temu to zwyczajna walka z wiatrakami.