Gdy nadchodzi wolny dzień od pracy, mamy ochotę na dopieszczenie swojej rodziny, a przy okazji także samą siebie. Chodzi mi oczywiście o podniebienie. Uwielbiam patrzeć, gdy mój mąż i dzieci toną w uśmiechach, konsumując z apetytem to, co im wymyśliłam. Zwykle są to podwieczorki. Powiem Wam, co wczoraj zaserwowałam mojej rodzince. To rozpływające się w ustach gofry ozdobione górą pyszności.
Spis treści
Dlaczego tak bardzo kochamy gofry?
Wszyscy wiemy, jak smacznie wyglądają gofry, na których puszy się góra śmietany, a na niej najprzeróżniejsze owoce. Już na sam ich widok ślinka cieknie. W niedzielne popołudnia chodziliśmy latem na przystań, gdzie stoi budka serwująca rurki z kremem i gofry. Mamy zimę, nie czas więc na te słodkości na przystani, zatem postanowiłam wydać nieco oszczędności na gofrownicę i sama zacząć przygotowywać tę przekąskę, która kojarzy nam się z pięknym latem w otoczeniu parku i płynącej rzeki. Ale troszkę to nadzienie zmodyfikowałam.
Gofry na słodko- jest dużo możliwości podania
Cukier szkodzi, to już wiemy, dlatego podpowiem, jakie nadzienie wybrać, by było słodkie bez dodatku cukru. Mogą nam tutaj posłużyć namoczone daktyle, zmiksowane z bananami. Gdy dodamy surowe kakao (ociupinkę), zabarwimy masę na czekoladowo. Stopień słodkości będzie zależeć od dodanej ilości kakao. Surowe kakao jest bardziej gorzkie, aniżeli to tradycyjne ciemne spotykane w zwykłych sklepach. Na taką masę możemy położyć pokrojone w kostkę banany wymieszane z miodem kwiatowym. Wierzch posypujemy czerwonymi “groszkami” z granatu- pyszna zdrowa pierzynka na gofrowym spodzie.
Do połączenia z bananami nadają się również owoce brzoskwini oraz mango i słodkie mandarynki, a także dojrzałe jagody leśne, poziomki, morwa czarna, winogrona. Chmurę tradycyjnej śmietanki możemy również zastąpić musem ze zmiksowanego owocu mango, brzoskwini lub banana. Do miksowania nie dodajemy wody, ponieważ mus stanie się za rzadki.
Jeśli chcemy przygotować nadzienie do gofrów mniej słodkie, wówczas nie dodamy daktyli. A gdy chcemy coś na kwaśno, użyjemy pomarańczy, truskawek, czarnej porzeczki i innych owoców o kwaśnym smaku. Do miksowania najlepiej użyć takich owoców, które nie mają zbyt dużo wody. Dodajemy do musu wiórki kokosowe i odstawiamy na 10 minut, by wiórki wchłonęły wodę. Na taką masę nakładamy cząstki kolorowych owoców. By podnieść słodkość takiego nadzienia, możemy posypać je ksylitolem lub polać sokiem z agawy.
Ciasto na gofry- słodki przepis
Ciasto na gofry jest troszkę inne niż na naleśniki. Po wlaniu ciasta do formy zaciśnięciu pokrywą i upieczeniu, musimy otrzymać chrupiącą skórkę z miękką strukturą w środku. Dzięki takiemu trikowi nadzienie nie spowoduje zbyt szybkiego rozmiękczenia upieczonego ciasta.
Przepis na jednego łasucha:
Składniki:
- 150 g. mąki pszennej
- 1 szkl. mleka krowiego lub mleczka kokosowego
- 1 jajko
- 50 g. masła albo oleju kokosowego (rozpuścić w kąpieli wodnej)
- 1 z małą górką łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli.
Przygotowanie:
Miksujemy mleko z jajkiem, dodając stopniowo mąkę i tłuszcz. Na koniec, wciąż miksując, wsypujemy proszek do pieczenia i sól. Teraz czas na rozgrzanie gofrownicy. Smarujemy obie wewnętrzne jej strony oliwą z oliwek. Wygodny do tego celu jest silikonowy pędzelek. Na rozgrzaną gofrownicę nalewamy porcję ciasta. Jeżeli użyjemy jej za dużo, spłynie po brzegach gofrownicy po jej zamknięciu. Jaka ilość ciasta przypada na jedną porcję, musisz ustalić sama metodą prób i błędów. Ja do tego używam chochelkę średniej wielkości. Upieczone gofry ostrożnie zdejmujemy i kładziemy na talerzyk, aż przestygną.
Gotowe. Teraz tylko nakładamy ulubioną wersję naszej “chmurki” z owocami i smacznego!