Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

Metod wiązania butów jest tyle ilu ludzi noszących buty ze sznurówkami. Większość z nas robi to podobnie od wielu lat. Jednak sporo osób pamięta jak trudny, stresujący i czasochłonny był czas nauki wiązania butów. Dlatego zanim przystąpimy do nauki wiązania butów z naszym dzieckiem, dobrze jest zadbać, by cały proces był przyjemny dla obu stron.

Wiązanie sznurówek to trudna sztuka dla dziecka

Większość dzieci uczy się sznurować buty około 5 roku życia. Jednym przychodzi to łatwiej, inne potrzebują więcej czasu. Musimy jednak pamiętać, że nie należy oczekiwać, że nasz kilkulatek wykona całe zadanie za pierwszym razem. Dla dziecka zrobienie pętelki i przewleczenie przez nią sznurówki to zadanie godnie niemal nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Pierwsze próby mogą powodować frustrację i zniechęcenie, dlatego ucząc dziecko wiązania sznurówek musimy uzbroić się w cierpliwość. Należy również pamiętać, że nie wystarczy jedna lekcja. Dobrze jest zaplanować etapy nauki i dbać o ich regularne powtarzanie. Kilka minut poświęcone codziennie na pewno przyniesie oczekiwane efekty.

Buty bez sznurówek, czy z?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Nasze dziecko w pierwszych latach życia nosi głównie but wsuwane lub na rzepy. Dlaczego więc nie mogłoby po prostu nadal nosić butów, które nie wymagają sznurówek. Takie rozwiązanie byłoby proste i na pewno przyśpieszyło codzienne wychodzenie z domu. Należy jednak pamiętać, że to, co dobre dla trzylatka nie koniecznie sprawdzi się u starszaka. Sznurowanie to jeden z etapów rozwoju dziecka, Dziecko sznurując buty nie tylko zyskuje nową “tajemną” moc, ale również rozwija swoją koncentrację, wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności manualne. Dlatego warto poświęcić czas na tę pozornie błahą czynność. Poza tym z czasem nasza pociecha na pewno będzie chciała mieć buty, które będą wymagały sznurowania, wtedy umiejętność wiązania będzie już nie tylko potrzebna, ale po prostu konieczna.

Proste sposoby wiązania sznurówek dla dzieci

Sposobów wiązania butów jest bardzo wiele. Niestety nie wszystkie sprawdzą się przy nauce wiązania butów u kilkulatka. W tej sytuacji dobrze jest zacząć od najprostszych metod. Z czasem nasze dziecko samo opracuje własną metodę, która będzie dla niego najwygodniejsza. W Internecie znajdziemy wiele filmików instruktażowych. Najlepiej jednak jest zacząć od zajęcia miejsca na dywanie razem z dzieckiem i każdy swoją parą butów. Wszystko powinno mieć formę zabawy. Dzięki temu nasze dziecko nie będzie się niepotrzebnie stresować i szybciej przyswoi nową wiedzę. Należy również pamiętać, że to, co proste i oczywiste dla nas wcale nie musi być takie dla naszego dziecka. Przy nauce wiązania butów sprawdzi się najlepiej zasada, że prosta metoda to najlepsza metoda. Jedną z nich jest wiązanie butów ” na dwie pętelki” Ze sznurówek tworzymy dwie pętelki i przewlekamy je przez siebie. Następnie jeszcze raz powtarzamy tę czynność i mamy zawiązane buty. Jeśli jednak nasz malec nie potrafi utrzymać dwóch pętelek w swoich paluszkach, można dodatkowo uprościć mu zadanie. Końcówki sznurówek należy przewlec przez dziurkę, z której wychodzą (prawą sznurówkę wkładamy w prawą dziurkę, lewą w lewą) W ten sposób uzyskujemy dwie pętelki. Następnie należy dwukrotnie przewiązać sznurówki. I gotowe. Brzmi to skomplikowanie, jednak jest banalnie proste. Nawet kilkulatek na pewno sobie poradzi.

Podobne wpisy