Cera – prawidłowa pielęgnacja podczas zimy

cera - prawidłowa pielęgnacja

Nasza skóra jest bardzo wrażliwa na pory roku. Szczególnie zimą narażona jest na niskie temperatury, wiatr, wilgoć i mróz. Dodatkowo sztuczne ogrzewanie i klimatyzacja może negatywnie wpływać na jej kondycję, co skutkuje jej przesuszeniem i podrażnieniem. Co zrobić, żeby nasza cera była piękna i nawilżona w najgorszą dla niej porę roku? Jakie są sposoby jej pielęgnacji?

Dlaczego skóra zimą się przesusza?

Zima to pora roku szczególnie ważna dla naszej skóry, ponieważ ekstremalne temperatury i warunki atmosferyczne powinny skłonić nas do dodatkowej pielęgnacji. Ujemne temperatury, wiatr, śnieg i mróz sprawiają, że tracimy wodę i często pękają nam naczynka. Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi powinna być nasilona, aby nie doprowadzić do przemrożenia, łuszczenia i nadwrażliwości.

Jak dbać o skórę zimą?

Zimą bardzo ważne jest picie wody. Jest zimno i nasz organizm się nie poci tak jak latem, dlatego nie odczuwamy dużego pragnienia, jednak powinniśmy pamiętać, że odpowiednie nawodnienie to podstawowa pielęgnacja od wewnątrz. Jeśli będziemy pić około 8 szklanek wody dziennie osiągniemy 70 procent sukcesu. Reszta to pielęgnacja od zewnątrz. Od czego zacząć? Najlepiej zacząć od nawilżenia. Używaj kremu nawilżającego rano i wieczorem. Dobrze jakby zawierał w sobie filtr przeciwsłoneczny. Może i zimą słońce nie jest tak zauważalne, ale jego promienie UV są tak samo niebezpieczne dla naszej skóry jak latem, dlatego warto się przed nimi ubezpieczyć.

Jaki krem wybrać? Najlepszy krem na niskie temperatury to ten na bazie kwasu hialuronowego, który dociera do najgłębszych warstw naskórka. Polecane są również kremy kolagenowe. Kremy z takimi składnikami mają właściwości regenerujące i skupiające cząsteczki wody. Skóra staje się jędrna i promienista, idealnie nawilżona i ukojona. Świetnym rozwiązaniem do przesuszającej i pękającej skóry twarzy są także olejki, które przy codziennym stosowaniu sprawiają ogromną ulgę popękanej i łuszczącej się na zimnie cerze. Najlepsze olejki to te z naturalnych składników. Zimą lepiej omijać produkty z parafina, wazeliną i alkoholem, ponieważ mogą zatkać pory i doprowadzić do jeszcze większego podrażnienia.

Czy istnieją sposoby nawilżenia cery odpowiednia dietą? Oczywiście, że tak! Dieta to podstawa. Jest cały szereg produktów, który sprawi, że Twoja skóra będzie perfekcyjna przez cały rok. Warto spożywać wyroby bogate w oleje omega 3 i w naturalne białka roślinne. Wszelkie oleje – kokosowy, czy z oliwek są świetnymi przeciwutleniaczami, a dzięki rozbudowanym właściwościom są w stanie nawet pokonać trądzik. W zimie warto spożywać spore ilości miodu, który nawilża, regeneruje i pozwala zatrzymać wodę w naszym organizmie. Dermatolodzy i dietetycy polecają pić siemię lniane. Wystarczy zalać kilka łyżek wrzątkiem. Po ostygnięciu powstały śluz nadaje się do wypicia. Wszystkie wymienione produkty możesz stosować również bezpośrednio na skórę w roli maseczek.

Jeśli widzisz, że z Twoją skórą jest coraz gorzej, a temperatura na dworze wcale się nie podnosi skorzystaj z porad dermatologa, który przepisze Ci produkty do skóry bardzo wrażliwej. Możesz też skorzystać ze specjalnych zimowych zabiegów u kosmetyczki. Są to najczęściej głębokie kuracje nawilżające z wykorzystaniem witaminowych ampułek, maski i zabiegi laserowe zamykające naczynka i powstałe przebarwienia.

Nie zapomnij o ustach!

Usta są najbardziej narażone na zmiany pogody. Są pozbawione gruczołów łojowych i potowych, co oznacza, że nie zawierają swojej naturalnej warstwy ochronnej. Naskórek wystawiony na mróz wysycha i bardzo często pęka. Wiele osób ślini usta na zimnie co przynosi tylko chwilową ulgę. Tak naprawdę oblizywanie ust tylko pogarsza sytuację i sprawia, że wysychają one jeszcze bardziej. Warto wprowadzić w nawyk stosowanie pomadki ochronnej o silnym działaniu regenerującym i nawilżającym. Dodatkowy wieczorny peeling na usta sprawi, że pozbędziemy się martwego naskórka i zrogowaceń, a nasza skóra będzie gładka i nawilżona.

Podobne wpisy