Ból stawów w ciąży

Bóle stawów podczas ciąży to problem, który dotyka bardzo wielu kobiet. Czasami jest on spowodowany znaczącym wzrostem wagi w krótkim czasie i gromadzeniem się dużej ilości wody w organizmie. Zdarza się jednak, że jego przyczyną są choroby, które podczas ciąży się nasilają.

Ciążą a ból stawów

Podczas ciąży ciało kobiety podlega wielu nowym wyzwaniom. Niektórym z nich mogą towarzyszyć bóle stawów. Problem ten może pojawić się u nas już na początku ciąży. Jego przyczyny bywają bardzo różne. Bóle stawów są zazwyczaj ściśle powiązane ze wzrostem wagi. Bardziej obciążone stawy dają o sobie znać. Czasami jednak te dolegliwości mogą mieć zupełnie inne podłoże. Jedną z nich może być nieodpowiednia pozycja podczas spania. Bóle stawów są związane również z nadmiernie wytwarzaną podczas ciąży w organizmie kobiety relaksyną. Jest to hormon odpowiadający między innymi za rozciąganie mięśni. Jeśli nasze ciało nie jest na to gotowe mięśnie przestają we właściwy sposób chronić stawy, co z czasem wywołuje dolegliwości bólowe. Niemal u każdej z nas podczas ciąży pojawił się problem opuchlizny. Jest on związany z nadmiernie gromadzącą się w naszym ciele wodą. Taką reakcję również wywołują buzujące w naszych ciałach hormony. W efekcie może to prowadzić do bólów stawów w szczególności w okolicach dłoni.

Choroby wywołujące bóle stawów w ciąży

Niestety nie zawsze przyczyny bólów stawów są krótkotrwałe i niegroźne dla naszego organizmu. Część z nich związana jest z chorobami, które podczas ciąży mocniej dają o sobie znać. Bóle stawów mogą być jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Wiążą się one również z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz łuszczycowym zapaleniem stawów. W przypadku tych dwóch chorób podczas ciąży czasami dochodzi do złagodzenia dolegliwości bólowych, jednak już po ciąży ponownie się one nasilają. Każdą z tych dolegliwości należy skonsultować z lekarzem. Jeśli wiemy o niej jeszcze przed planowaniem zajścia w ciąże powinniśmy go poinformować o naszych zamiarach. W przypadku, gdy choroba ujawni się dopiero podczas ciąży również możliwe jest jej leczenie, jednak nie powinniśmy podejmować go na własną rękę. Tylko konsultacja ze specjalistą pozwoli nam na zachowanie własnego zdrowia i dalszy prawidłowy rozwój płodu. Jakie tabletki na ból stawów warto wybrać sprawdzisz w tym rankingu. Znajdziecie tu preparaty bezpieczne zarówno dla Naszego zdrowia jak i dla Naszego maleństwa.

Jak radzić sobie z bólem stawów w ciąży?

Podczas ciąży nie zawsze istnieje możliwość leczenia farmakologicznego. Każdą z przyjmowanych tabletek należy konsultować z lekarzem. Więcej o problemach ze stawami możecie przeczytać np. na https://bol-stawow.pl/blog/leki-na-odbudowe-chrzastki-stawowej-w-kolanie/. Bóle stawów można łagodzić również przy pomocy domowych metod. Kobietom w ciąży zaleca się ciepłe okłady na bolące stawy. Dużą poprawę zauważa się również dzięki masażom. Warto także zwrócić uwagę na to co jemy. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólów stawów jest dieta bogata w witaminy z grupy B i magnez. Oczywiście nie przyniesie ona natychmiastowej ulgi, jednak może złagodzić nawracające dolegliwości.

Podobne wpisy