Wszystko co musisz wiedzieć o karmieniu piersią

karmienie piersią

Mleko matki to naturalny pokarm, który otrzymuje maluszek jako pierwszy. Przez specjalistów uważany za najlepsze, co dziecko może zjeść w pierwszych chwilach życia. Posiada bowiem nie tylko potrzebne składniki odżywcze, ale również czynniki zapobiegające infekcją i wzmacniające dziecięcą odporność.

Jak długo powinno trwać jedno karmienie piersią?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, by karmienie piersią trwało minimum dwa lata, AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) mówi o 12 miesiącach, zaś ESPHGAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Gastroenterologii Dziecięcej) wydało oświadczenie, że karmić należy tak długo, jak matka i dziecko tego potrzebują.

Nie da się też jednoznacznie określić, ile powinno trwać karmienie piersią. Każdy maluszek potrzebuje bowiem na to inną ilość czasu. W pierwszych dniach na pewno będzie trwać to o wiele dłużej niż w późniejszych, gdyż odpowiednie mięśnie się dopiero kształtują i nabierają potrzebnej siły i wprawy. Przyjęło się jednak, że maluszek równie dobrze może być najedzony już po 10 minutach, jak i dopiero po godzinie. Należy więc bacznie obserwować swoje maleństwo, by wiedzieć, kiedy jest już najedzone. Innymi słowy jedno karmienie piersią powinno trwać tyle, by maluszek zdążył się najeść.

Co jaki czas zmieniać pierś przy karmieniu?

Pierś należy zmieniać tylko w przypadku, gdy karmienie się przedłuża, a maluszek zaczyna się irytować. Oznacza to najprawdopodobniej, że jest jeszcze głodny i ma problem z pobieraniem pokarmu z jednej piersi. Nie ma więc obowiązku zmieniać piersi przy jednorazowym karmieniu. Dobrze jest jednak, by jeden posiłek odbywał się z prawej piersi, a kolejny już z lewej, by obie miały czas na odpoczynek i laktację.

Czy można karmić tylko jedną piersią?

Podczas jednorazowego karmienia zalecane jest nawet, by maluszek pobierał pokarm tylko z jednej piersi. Z początku bowiem wypływa wodniste i niezbyt bogate w składniki mleko. Dopiero po chwili do dziecka zaczyna trafiać to tłusty, kaloryczny i wartościowy pokarm. Zmieniając pierś można więc spowodować, że podczas karmienia do maluszka nie dotrze to lepsze mleko. Warto jest więc podczas każdego karmienia podawać maluszkowi tylko jedną pierś.

Po czym poznać że pierś jest opróżniona?

Tak naprawdę nie da się opróżnić piersi, gdyż laktacja to ciągły proces. Jednak z czasem pokarm będzie z niej ”leciał” coraz gorzej, co może doprowadzić do irytacji maluszka. Jeśli w tym momencie naciśnie się delikatnie na teoretycznie pustą piersi, okaże się, że pokarm w niej jest, a podłączenie do laktatora powoduje, że dno szklanki będzie zakryte. Co prawda z ledwością pewnie, ale jednak.

Więc jeśli maluszek zacznie się wiercić i marudzić, to znaczy, że ma trudność z pobieraniem pokarmu, gdyż mleko bardzo słabo leci. Taka pierś będzie też miękka i bardziej wiotka. Jednak, co zostało już wspomniane nie oznacza, że jest pusta.

Kiedy dziecko się nie najada piersią?

Przyczyn nienajadania się piersią może być wiele. Może to być nieefektywne ssanie piersi, ulewanie pokarmu, zbyt mała ilość pokarmu produkowana przez kobietę. Nienajedzony malec będzie marudny, płaczliwy, często będzie się często wybudzał, ssał swoje palce i zaciskał w piąstki.

W pierwszej kolejności warto dziecko częściej przystawiać do piersi, potem spróbować dokarmiać mlekiem odciągniętym za pomocą laktatora, a gdy to nie pomoże, szukać dalej sposobu na nakarmienie dziecka, np. mlekiem modyfikowanym, czy podając mu normalne jedzenie, jeśli osiągnęło już odpowiedni wiek.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ZdrowieWFormie.pl

Podobne wpisy