Jak prawidłowo przycinać winogrona?

winogrona

Jeśli zależy nam na tym, aby winorośle były bogate w słodkie i duże owoce, musimy zapewnić im jak najwięcej słońca, a samą roślinę pobudzić do wzrostu. Pomoże w tym przycinanie. Jak to robić?

Czy przycina się winogrona?

Klimat w Polsce nie jest tak sprzyjający dla winorośli, jak na przykład na południu Europy. Potrzebują one bardzo dużo słońca, ale nie tylko dlatego wykonuje się przycinanie winogrona. Zabieg ma pobudzić roślinę do wzrostu i wypuszczania kolejnych pędów.

Krzewy dają owoce, ale mogą pełnić też funkcję zacieniającą, dlatego już na samym początku należy przyjąć plan poprowadzenia winorośli.

Formowanie

Nadanie kształtu winorośli sprawi, że nie tylko będzie lepiej wyglądać, ale również lepiej rosnąć, co wpłynie na ilość owoców. Ważne jest uzyskanie odpowiedniego pnia – powinien być gruby i krótki, będzie podstawą dla odchodzących od niego gałęzi.

Odmładzanie

Przycinanie winogrona w celu jego odmłodzenia jest o tyle ważne, że poprawia kondycję zdrowotną, jest korzystne również dla wyglądu. Należy regularnie usuwać uszkodzone i chore pędy, a także przycinać zdrewniałe części łodyg, dzięki czemu wypuszczą silniejsze pędy.

Owocowanie

Podczas wegetacji, roślina całą energię kieruje do wypuszczenia owoców, dlatego istotne jest, żeby usunąć ponad połowę jednorocznych i dwuletnich pędów. Pozostawienie mniejszej liczby odrostów pozwoli na większe i smaczniejsze plony. Mniejsza liczba latorośli pozwala na ich lepsze nasłonecznienie i przewietrzenie.

Kiedy przycinać liście winogron?

Amatorzy słodkich winogron muszą pamiętać o tym, żeby w odpowiednim czasie przycinać winorośli liście. Należy uważać, aby nie usunąć ich za dużo.

Przerzedzenie liści wspomoże przewietrzanie winogron i umożliwi lepsze nasłonecznienie. Odpowiednia cyrkulacja powietrza wpłynie na zdrowie owoców i może uchronić je na przykład od pleśni. Dotarcie promieni słonecznych sprawi, że winogrona będą smaczniejsze i słodsze.

Liście usuwa się pod koniec dojrzewania winogron, mniej więcej 2 tygodnie przed zbiorem. Obrywa się jedynie te liście, które zacieniają grona, należy jednak pamiętać, żeby nie usunąć ich zbyt wiele, inaczej może to wywołać skutek odwrotny – owoce będą bardziej kwaśne i później dojrzeją. Należy zwracać uwagę również na powierzchnię pozostałych liści. Mniejsze liście usuwa się w większej ilości, ale większych liści usuwa się mniej.

Jak przycinać winogrona?

Winorośle nie tylko dobrze znoszą radykalne przycinanie, ale również potrzebują go, żeby mogły wytworzyć soczyste i słodkie owoce i żeby sama roślina była zdrowsza.

Krzew można przycinać przez cały rok.

Sadzi się go jesienią i od razu skraca się wierzchołki na wysokość 1,5 m. Starsze rośliny o tej porze roku raczej zostawia się w spokoju, bo stają się mniej odporne na mróz. Zimą przycina się wszystkie pędy, które nie zdążyły zdrewnieć. Wiosną, jeszcze przed okresem wegetacji, skraca się cieńsze i grubsze pędy. Lato to czas bardzo intensywny – usuwa się wtedy zbędne pędy i kwiatostany i dąży do zagęszczenia krzewu jednocześnie uważając, aby miał energię na wytworzenie ładniejszych owoców.

Przycinanie należy wykonywać pod skosem, bardzo ostrymi narzędziami, które obetną pędy i gałęzie, ale nie zmiażdżą miejsc cięcia. Rana powinna być jak najmniejsza i gładka. Warto ją na koniec zabezpieczyć odpowiednią maścią.

Cięcia winorośli można wykonywać samemu, jednak na początku warto poradzić się osoby, która ma za sobą kilka udanych sezonów. Odpowiednia wiedza pozwoli na samodzielne zajmowanie się krzewami, co z pewnością przyniesie sporo satysfakcji z upraw.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem TanioBuduj.com.pl

Podobne wpisy