Skurcze macicy w ciąży – co musisz wiedzieć?

Czynności skurczowe macicy nie są w ciąży czymś nadzwyczajnym. Doświadcza ich każda kobieta oczekująca narodzin dziecka. Jednak skurcz skurczowy nierówny, istnieje kilka rodzajów wzmożonego napięcia macicy, charakterystycznych dla określonego trymestru-w prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze skurcze pojawiają się już w okolicach 13 tygodnia. Warto zatem zaznajomić się z symptomami towarzyszącymi określonemu rodzajowi skurczu, by wiedzieć jak należy postępować, kiedy należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej, a kiedy trzeba niezwłocznie udać się do szpitala.

Co zwiększa ryzyko skurczy w trakcie ciąży?

Aktywność przyszłej mamy nie pozostaje bez wpływu na pojawienie się nasilonych skurczy. Wzmożona praca fizyczna, dźwiganie, zbyt długi spacer, stres mogą przyczynić się do odczuwania silniejszych skurczy przepowiadających. Ogromną rolę odgrywają także jej nawyki: wzmożoną pracę macicy boleśniej odczują matki, które w ciąży sięgają po papierosy czy alkohol, nawet sporadycznie. Ciężarne, które cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi lub choroby nerek również są w grupie ryzyka związanego z intensywniejszym występowaniem skurczów macicy.

Rodzaje skurczów w ciąży

Wyróżniamy kilka rodzajów skurczów ciążowych, różniących się między sobą okresem występowania, częstotliwością oraz intensywnością. W każdej zdrowej ciąży odczujemy:

  • skurcze Alvareza: trwające kilka minut, podobne do bólu menstruacyjnego czynności skurczowe, które pojawiają się zazwyczaj w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Poznasz je po twardniejącym brzuchu-w trakcie skurczu głęboko oddychaj lub połóż się i zostań w tej pozycji póki skurcz nie ustąpi.
  • skurcze Braxtona-Hicksa: skurcze, które pojawiają się w okolicy 20 tygodnia ciąży, w odróżnieniu od skurczy Alvareza są boleśnie odczuwane przez przyszłe mamy-poza bólem w obrębie brzucha, ciężarna może doświadczać bólów krzyżowych i pogorszenia samopoczucia. W przypadku ich wystąpienia połóż się na lewym boku i oddychaj przeponą. Skurcz powinien ustąpić po około 30 sekundach. Jeśli skurcze Braxtona-Hicksa odczuwasz bardzo często i są bardzo bolesne, skonsultuj się z ginekologiem, który wykona badanie KTG.
  • skurcze przepowiadające: rozwiązanie tuż tuż? Przygotuj się zatem na skurcze przepowiadające, które nasilają się około 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Nie są regularne, ale poznasz je po czasie trwania: występują co 10-15 minut, ale nigdy nie co 5 minut.
  • skurcze porodowe: nie ma co ukrywać, to bolesne i częste skurcze, które dadzą Ci sygnał, że niedługo powitasz maluszka na świecie. Jeśli skurcze będą występowały w odstępie pięciominutowym najwyższa pora udać się do szpitala.

Kiedy natychmiast udać się do szpitala?

Chociaż skurcze w czasie trwania ciąży są zjawiskiem, które nie powinno wzbudzać niepokoju przyszłej mamy, warto zwracać na nie szczególną uwagę. Jeśli skurczowi towarzyszy plamienie lub wydzielina z dróg rodnych lub jeśli są bardzo bolesne koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub udaj na izbę przyjęć. Może to być oznaka poronienia lub przedwczesnego skrócenia się szyjki macicy. W ostatnim etapie ciąży do szpitala udać się należy wtedy, kiedy czynności skurczowe pojawiają się co pięć minut, lub jeśli ciężarnej odeszły wody.

Podobne wpisy